avatar

Amerikan Kapı ve Dekorasyon Rehberi

 • Amerikan Kapı ve Dekorasyon Rehberi

  İçinde olduğumuz yıl itibari ile teknolojide oldukça fazla gelişmeler yaşanmış olduğunu hep birlikte görmekteyiz. Bu teknolojik gelişmeler, gündelik hayatımıza da bazı etkilerde bulunmuş olduğu aşikar. Fakat bu gelişmelerden etkilenen ev ve dekorasyon sektörünün içerdiği Amerikan kapı malzemesi de aynı şekilde değişimden etkilenmiştir. Evlerde ve diğer mesken türlerinde genellikle kullanılmakta olan Amerikan kapılar, gelişen üretim teknolojileri ve malzeme çeşitliliği ile birlikle şekil ve gelişim göstermiştir. Ev ve diğer yerlerde kendisine kullanım alanı rahatlıkla bulabilmiştir.

  Özellikle evlerde ekseriyet ile kullanılan Amerikan kapılar, birbirinden farklı kalitede ve farklı modellerle karşımıza çıkmaktadır. Zaman içinde insanların farklı zevklerine ve tercihlerine göre şekillenmiştir. Zaman içinde gelişen, değişen ve modanın da etkisiyle gelişen dekorasyon sektöründe bu kapı çeşitleri kendisine daima yer bulmaktadır. Beklentileri karşılamak adına kapılarda en iyi çözüm yine aynı şekilde bu kapı uygulamalarıdır. Meskenlerin her türde ki alanlarında (iç veya dış taraflarında) kendisine kullanım alanı bulmuştur. Üretilen kapıların birbirinden şık olması, sağlam olması ve uzun süre dayanabilme özelliği sayesinde günümüzde en çok tercih edilen kapı modellerinden birisidir. İçerdiği farklı türdeki renge, desene ve malzeme kalitesine göre hangi türü seçeceğiniz size bırakılmıştır.

  amerikan kapı fiyatları

  Amerikan Kapı Fiyatlarında Durum Nedir?

  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, gelişen teknoloji ve otonom üretimin etkisi ile Amerikan kapı üretiminde seri üretim yapılması imkanını doğurmuştur. Seri üretim sayesinde kısa süre içinde yüksek adetli ve toptan olacak şekilde kapılar imal edilmeye başlanmıştır. Kapı üretiminde ki bu hız ve seri üretim sayesinde, üretim ve çalışan maliyetini düşürmüştür. Bu da şirketin giderlerini kısmasına sebep olmuş ve dolayısı ile bu olumlu gelişme de kapı fiyatlarına yansımıştır. Eski tür kapı üretimine kıyasla, çok daha güzel görünen, daha sağlam ve daha fazla modelle karşımıza çıkmaktadır. Tabi ki bu durum, tahmin edeceğiniz üzere biz alıcılar yani tüketiciler için oldukça iyi bir gelişmedir. Daha ucuza, daha güzel ve şık kapıları satın alabiliyoruz. Piyasada Amerikan kapı fiyatları ise 100 TL ile 3000 TL arasında değişmektedir. Kullanılan malzemeye göre, işçiliğe göre ve modeline göre değişiyor.

  Amerikan kapının en önemli özelliklerinden birisi de montaj kolaylığıdır. Her kapının ölçüsüne göre ölçeklenebilir. Yani istediğiniz kapı ölçülerinde kapı yaptırabilirsiniz. Bu üretilecek olan kapının nasıl bir modele sahip olmasını, hangi renkte olmasını ve hangi malzemeden üretileceğine kadar siz kendiniz ürün kataloğundan belirleyebilirsiniz. İç dekorasyonun vazgeçilmezi olan bu kapı uygulamaları ile yaşam alanlarınıza ideal bir hava katabilirsiniz.

  amerikan kapı

  İç Dekorasyondaki Yeri Nedir?

  Amerikan kapı, meskenlerin iç dekorasyonunda gerçekten vazgeçilmez donelerinden birisidir. Bu güzel kapı uygulamaları sayesinde hangi zevkte olursanız olun, dekorasyonda dekore ettiğiniz mekana göre doğru orantıda seçimde bulunabilirsiniz. Bu seçim sayesinde, karşınıza evin iç dekorasyonunu tamamlayan, görsel bir kapı ile karşılaşırsınız. Bu da dekorasyonda en önemli etkilerden birisidir. Düşündüğümüzde, kapıların değişmemiş olduğu, eski ve kırık dökük şekilde kaldığı ve bunun yanında dekore edilmiş bir daire akla mantıklı gelmiyor. Yani bu durumda ister mekanı dekore edin, isterseniz etmeyin, duvarlar ve yerlerle birlikte en önemli etkenlerden birisinin de iç kapılar olduğunu günümüzde herkes kabul edebilir.

  Yaşanan gelişmeler sonucunda biz tüketicilerin beklentilerini olumlu yönde oldukça fazla karşılayan bir hale geldiği açıktır. Oldukça fazla ürün çeşitliliğe sahip olan Amerikan kapılar, hem kalite açısından, güzel görünüm ve tamamlayıcılık açısından deyim yerinde ise nokta atışıdır diyebiliriz. Bir çok dekorasyon rehberi ve öneri makalelerinde de dekorasyon uzmanlarının bahsedebileceği bir konu olduğu açıktır. Seçeneklerinizden biri olan kapı ise Amerikan panel kapılardır. Bu kapı türünü dekorasyonunuzda ve meskende kullanmaya karar verdi iseniz, bir takım araştırmalar yapmanız gerekmektedir. Kapının malzeme kalitesi, işçilikteki ustalık ve markasına göre fiyatlarda değişiklikler görülmektedir. Tanınmış bir marka kapı alacaksanız, gayet tabi ki fiyatlar yüksek olacaktır. Piyasada genelde 250 TL – 300 TL gibi fiyatlardan başlayan bu kapı uygulaması, daha da yükseklere çıkarak fiyatlar devam etmektedir. Her beklentiye ve alıcının bütçesine göre fiyatlarda değişiklikler görülmektedir. Zaten kapı üreticileri de bu durumu göz önüne alarak üretim yapmaktadırlar.

  Seri Üretim ve Özel Ölçüler

  Yazının ilk kısımların da bahsettiğimiz gibi gelişen seri üretim sayesinde artık daha kısa sürede daha fazla üretim yapılabilmektedir. Tabi bu seri üretimde tahmin edeceğiniz üzere, standart ölçüler üzerinden üretim yapılmaktadır. Yani evinizde veya iş yerinizde kapı ölçüleriniz üretim standartlarından farklı bir şekilde yapılmış ise, bu durumda özel ölçülere sahip yeni bir kapı yaptırmanız gerekmektedir. Yani Koçtaş tarzındaki hazır Amerikan kapı satışı yapan yapı marketlerindeki kapılar size ölçü olarak uymayabilir. Böyle bir durumlar karşılarsanız, özel ölçülerde kapı üretimi yapan kapı imalatçıları ile görüşüp, ölçü aldırıp ona göre kendinize özel kapı yaptırmanız gerekebilir. Bu karşılaşılan bir durumdur.

  Her sektör de uygulamada olduğu gibi tüketicilerin birbirinden farklı bir takım beklentileri vardır. İşte bu doğrultuda kapı üreticileri, müşterilerinin bu isteklerine göre üretimlerine yön vermiştir. Kapının takılacağı mekanda dekorasyona ve mekana uyumluluk ön planda tutulan üretimler de yapılmaktadır. Özellikle dekorasyon üzerinde çalışılan mekanlarda bu uyumluluk ve ahenk, oldukça güzel bir şıklık ve göz kamaştırıcı sonuçlar ortaya koyabilir. Aynı zamanda dekor işleri tamamlandıktan sonra keyifli bir şekilde yıllarca kullanılmaktadır. Bu şekilde kendinize ideal yaşam alanları oluşturmuş olursunuz.

  Ahşap Panel Kapılar

  Ahşap kapılar, Amerikan kapılara göre daha sağlam ve yüksek maliyetli olan kapılardır. Ahşap kapılarda da diğer kapılarda olduğu gibi özel imalat gerektiren durumlarla karşılaşılabilir. Uzun yıllar meskenlerde yüksek dayanıklılığı ve estetik görünümü sayesinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kapılarda önemli noktalardan birisi de işçilik kalitesidir. Kapı üreticisi firmanın, imalat kalitesi, malzeme kalitesi, kullanılan ekipmanın kalitesi, kullanılan boya vs. yan malzemelerin ve çalışan işçilerin ustalık seviyesi oldukça önemlidir. Ayrıca satış sonrası size verilen destekte oldukça önemlidir. Montaj sonrası oluşabilecek olan bazı sorunlarda, satıcı şirket size ne gibi destek verecek? Bunu çok iyi belirlemek gerektir. Oluşabilecek olan bu tarz sorunlarda üreticiye kolaylıkla ulaşmak sizin için avantajdır.

  Meskenlerde yapılan ilkbahar değişikliklerinde ve bazı tadilat işlerinde bir takım dekoratif işlemler yapılmaya başlandığında, iç kapıların yenilenmesi kaçınılmazdır. Eskimiş, zarar görmüş, yıpranmış ve demode olmuş eski kapılar işlevsel olarak da kötü bir hal alabiliyor. Bu kapıların durumu size adeta “beni değiştirin” diyor. Bu durumda artık Amerikan kapı satın alma zamanı geldiğini anlıyoruz. Artık kapı satın almaya karar verdiğiniz zaman sadece görselliği değil, aynı zamanda dayanıklılığı ve kapı fiyatını da göz önüne almanız gerekecek. Tabi kapının üretiminde kullanılan teknikler, kapının iç kısımda (görünmeyen kısmında) kullanılan malzemenin kalitesi ve yoğunluğu da fiyatı etkiler. Aynı zaman da yazının orta kısımlarında da bahsettiğimiz gibi, eğer kapınız standart dışı olacaksa, özel üretim olmak zorundadır. Tabi bu durumda fiyatın bir nebze olsun yükselmesine sebep olacaktır. Amerikan kapı fiyatları konusunda araştırma yapmadan ve kapı firmalarını karşılaştırmadan satın alma yapmamanız sizin için daha doğru olacaktır.

  Alıntı ve kaynaklar:

  http://www.ustalazimsa.com/amerikan-kapi-fiyatlari-modelleri/

  tr.wikipedia.org/wiki/Kapı

 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  Evde Kolay Duvar Rafı Yapımı
  Evde Kolay Duvar Rafı Yapımı
  Gereksiz Rulolardan Bileklik Askısı Yapımı
  Gereksiz Rulolardan Bileklik Askısı Yapımı
  Pet Şişe Değerlendirme (Tavşan Desenli)
  Pet Şişe Değerlendirme (Tavşan Desenli)
  Su Bidonlarından Sepet Yapma
  Su Bidonlarından Sepet Yapma
  Şarj İstasyonu Yapımı
  Şarj İstasyonu Yapımı
  Masa Düzenleyicisi Yapımı
  Masa Düzenleyicisi Yapımı
  Tekerlekten Masa Yapımı
  Tekerlekten Masa Yapımı
  Eski ve Renkli Çorapları Değerlendirme Projesi
  Eski ve Renkli Çorapları Değerlendirme Projesi
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.