avatar

Çiğköftenin En Hakikisi

19 Ocak 2015
 • Çiğköftenin En Hakikisi

  Çiğköfte, yüzyıllardan beri ülkemizde tüketilmekte olan yöresel bir yiyecektir. Bir Arap yemeği olan çiğköfte, kültürel etkileşim sonucunda öncelikle Urfa olmak üzere, Güneydoğu Anadolu ve ardından tüm Türkiye’ye yayılmıştır. Bu çiğköftenin yapımındaki en önemli malzeme isottur. Gerçek acı olarak da bilinen İsot, çiğköftenin yanarak pişmesini sağlamaktadır. Urfa usulü çiğköftenin içeriğinde pişmemiş et bulunmaktadır. Bu etin, hayvanın sinirsiz kısmından olması ve en az 2-3 defa çekilmesi önemlidir. Aksi takdirde istenilen kıvamı yakalamak mümkün olmayacaktır. Çiğköftenin içerisinde bulunan çiğ kıymanın pişmesi için de isot gerekmektedir. Gerçek isot, çok acı bir lezzete sahiptir ve kısa süre içerisinde etin pişmesini sağlar.

  Çiğköfte yapımı sırasında, yoğurma işleminin uzun süreli olması da bir diğer önemli unsurdur. Çiğköftenin malzemeleri tek tek eklenir ancak kuvvetli bir kişi tarafından uzun süreli olarak yoğurulması şarttır. Bu yoğurma işlemi, tüm malzemelerin birbiri ile özdeşleşmesini sağlamaktadır. Çiğköftenin içerisine koyulacak olan buz, özdeşleşme işleminin daha kolay bir şekilde tamamlanmasını sağlayacak olsa da, çiğköftenin özelliğinin de bozulmasına neden olacaktır. İşte bu noktada, çiğköfte yapmanın püf bir noktası bulunmaktadır. Herkes tarafından bilinmeyen bu püf nokta buzdur. Çiğköfte yoğurulurken, su katmak yerine özel yoğurma tepsisine buz taneleri koyulur. Böylelikle yoğurma işlemi sırasında yavaş yavaş buz erir ve malzemelerin homojen dağılmasında yardımcı olur. Buzun suya dönüşme hızı oldukça yavaş olduğu için de özel tat bozulmamaktadır.

  Günümüzde, çiğköfteyi yoğurmak için saatler harcamak mümkün olmamaktadır. Zaman değerlidir ve kendi elinizle yapmış olduğunuz kadar temiz, aynı zamanda Urfa’da hazırlanmış kadar profesyonel bir çiğköfte ile gününüzü renklendirmek istiyorsanız, çiğköfte denildiği zaman ilk akla gelen, Lagash Çiğ Köfte’den başkasını tercih etmemelisiniz.

  Etiketler :
 • Bu Yazılar da ilginizi çekebilir
  Şekilli tırnak boyama nasıl yapılır
  Şekilli tırnak boyama nasıl yapılır
  Desenli Oje Nasıl Yapılır
  Desenli Oje Nasıl Yapılır
  10 Çeşit Fular Bağlama Tekniği
  10 Çeşit Fular Bağlama Tekniği
  Kendin Yap Piramit Zımbalı Ayakkabı
  Kendin Yap Piramit Zımbalı Ayakkabı
  Yabancı Bir Ünlü İle Röportaj Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler
  Yabancı Bir Ünlü İle Röportaj Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler
  Ev Yapımı Gargara
  Ev Yapımı Gargara
  Misvak Nedir ve Nasıl Kullanılır?
  Misvak Nedir ve Nasıl Kullanılır?
  Hobi Çeşitleri
  Hobi Çeşitleri
 • 1 yorum yapılmış. Sende yorum yap