Akustik Panel Yapımı

Bu yazıda kendi evlerimizde kullanabileceğimiz akustik panel yapımını anlatacağız. Akustik panel (bass trap olarak da isimlendirilir) akustik düzenlemenin bir parçasıdır. Yapıma geçmeden önce akustik düzenlemeyle yalıtımın farklı şeyler olduğunu belirtelim. Ses yalıtımı sesin ortam dışına çıkmasını engellemek içindir. Akustik düzenleme ise ortamın içindeki istenmeyen ses yankılarının önlenmesi içindir. Burada yapacağımız ev yapımı akustik panel malzemesi yalıtım sağlamak için değil ortamdaki yankıları gidermek içindir. Evde müzik kayıtlarıyla ilgileniyorsanız odanıza yapacağınız akustik düzenleme, daha temiz kayıtlar almanızı sağlar. Akustik panellerin dışarıda hazır olarak satılanları var ancak gerekli malzemeleri temin ederek kendiniz yapabilmeniz mümkün. Bu sayede daha ucuza getirebilirsiniz.

akustik panel

 

Malzemeler:

– Tahta
– Taşyünü
– Amerikan bezi
– kanvas/gabardin/patiska kumaş
– Tutkal
– Zımba makinesi

Malzemeler piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelerdir. Yapı malzemesi satan dükkanlardan/marketlerden alabilirsiniz. Taşyünü alırken dikkat etmeniz gereken yoğunluğu ve kalınlığıdır. Kalınlık olarak 5cm uygundur. Yoğunluğu 50 cm3ten aşağı olmasın. Taşyününün kalınlığı ve yoğunluğu ne kadar fazla olursa sesi yutma gücü de o kadar fazla olacaktır. İnce ve yoğunluğu az olan malzeme kullanırsanız yankıyı tam olarak önleyemeyeceği için alacağınız sonuçlar sizin için hayal kırıklığı olabilir.

akustik panel

 

 

Panelimizi oturtacağımız tahta çerçeveyi hazırlıyoruz. Boyutlarını taşyünü levhanızın boyutlarına göre ayarlayın.

 

 

 

 

 

akustik panel

 

 

 

Taşyününü çerçevenin içine yerleştiriyoruz.

 

 

 

 

 

akustik panel

 

 

Güçlü bir panel oluşturmak istiyorsanız içinde 5cm kalınlığında iki tane taşyünü kullanın.

 

 

 

 

 

akustik panel

 

 

 

Yüzeyi amerikan beziyle kaplıyoruz.

 

 

 

 

 

akustik panel

 

Dış kısmı patiska veya kanvas kumaşıyla kaplıyoruz.

ÖNEMLİ: Paneli önce yüzeyi amerikan beziyle, dış kısmı ise patiska gibi daha iyi bir kumaşla kaplıyoruz. Yani çift kat kumaş kullanıyoruz. Çünkü taşyünü parçaları zamanla dağılıp havaya karışabilen bir yapıya sahiptir. Bunu engellemek için kaplama işlemlerini yapıyoruz. Bu aşamaları titizlikle yapın.

 

 

 

 

akustik panel

 

 

 

Zımbalamadan önce kumaşı iyice gerdirin. Köşelerde boşluk kalmamasına dikkat edin.

 

 

 

 

akustik panel

 

 

Panelimiz hazır. İhtiyacınız kadar hazırladığınız panelleri duvarlarınıza asıp kullanabilirsiniz. Panellerden en iyi performansı elde etmek için duvarla panel arasında panelin kalınlığı kadar boşluk bırakın. Örneğin hazırladığınız panelin kalınlığı 10cm ise duvarla arasında 10cm boşluk olsun.

 

 

 

 

akustik panel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir