Meyveli Kup Nasıl Yapılır?

Lüks restoran ve pastanelerde göz alıcı görünümler ile müşterilerin beğenisine sunulan meyveli kupları, evde hazırlayabilmenin oldukça basit olduğunu biliyor muydunuz? Oldukça hafif, sağlıklı ve nerede ise kalori içermeyecek derecede hafif olan bu tatlı için gereken malzemeleri hemen sıralayalım.

Meyveli Kup Malzemeleri ( Tarif dört – altı kişiliktir.) :

1)10 adet iri çilek
2)32 adet kiraz ( 12 adedi süsleme için )
3)2 adet kivi
4)2 orta boy portakal
5)1 adet ananas
6)2 adet muz
7)Öğütülmüş hindistan cevizi
8)100 gram dövülmüş antep fıstığı
9)150 gram kremşanti
10400 mililitre süt
116 adet orta boy ya da dört adet büyük boy kup ( kup yoksa büyük şarap kadehi )

Gördüğünüz gibi tamamı herhangi bir süper marketten temin edilebilecek türden malzemeler. İsteğiniz üzere yazılı malzemelere ekleme ya da çıkarma yapmanız mümkün. İşin püf noktası ise sadece tatlı meyveler kullanmanız.

Meyveli Kup Yapılışı

Öncelikle tüm meyvelerimizi yıkıyoruz. Ardından kirazların çekirdeklerini ayırıp ikiye bölüyoruz ve derin bir kaba koyuyoruz. Kabın mümkün olduğunca geniş olmasına dikkat etmelisiniz çünkü tüm malzemeler bu kapta toplanacak. Çileğimizi ve muzumuzu jülyen şekilde doğrayıp kaba ilave ediyoruz.

Kivilerimizi, portakallarımızı ve ananasımızdan aldığımız kalın bir dilimi küp şeklinde soyup karışıma ilave ediyoruz.

Meyve karışımımızı soğuması üzere dolaba kaldırdıktan sonra sıra kremşantiyi hazırlamaya geldi. Kremşantimizi yine derin bir kaba boşaltıp soğuk sütü ilave ediyoruz. Mikserin en kuvvetli devrinde yaklaşık dört dakika çırptıktan sonra içine öğütülmüş hindistan cevizini ekleyerek çırpmaya devam ediyoruz. Kıvamına gelen kremşantiyi dolaptan çıkardığımız meyvelerimiz ile karıştırıyoruz. Püf nokta dilimlenmiş meyvelerin bütünlüğünü bozmamakta.

Karışımı kuplara doldurduktan sonra soğuması için tekrar buzdolabına koyuyoruz. Yaklaşık iki ila dört saat arası buz dolabında bekleyen kupumuzu dövülmüş antep fıstığı ve süsleme için ayırdığımız kirazlar ile renklendirip oda sıcaklığından biraz daha serin bir ortamda otuz dakika bekletiyoruz.

Bekletme işleminden sonra kupumuz servise hazır. Afiyet olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir