Misvak Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İlim dilinde ‘salvadora persika’ adı verilen ve halk arasında ‘erak ağacı’ olarak bilinen misvak, çok eski zamanlardan bu yana günümüzdeki diş fırçasının görevini yapmaktadır. Doğu Afrika’dan Hindistan’a kadar uzanan bölgede yetişen ağaç, kokusu güzel ve meyvesi yenen bir bitkidir. İslami inanışa göre de önemli bir yere sahip olan misvak, günümüzde diş hekimlerinin diş bakımına verdiği önemi henüz 14. yüzyılda Müslümanlara vermekte idi. Misvak, içerisinde mikropları imha eden sinnigrin ve penisilin maddesi bulundurmaktadır. Bu sayede de dişleri temizlerken aynı zamanda zarar vermeden koruma sağlamaktadır.

Dinimizin temizliği emretmesi ile insanların hem sağlıkları korunmakta, hem de daha temiz bir yaşam geçirmeleri sağlanmaktadır. Diş temizliğine de önem veren dinimiz henüz 14. yüzyılda, misvak ile diş temizliği sağlanmasına vesile olmuştur. Peygamber efendimizin de yatmadan önce kullanmaya özen gösterdiği misvak pek çok faydalar sağlamaktadır.

1-Diş Sağlığı İçin Vazgeçilmez Bir Ürün: Günümüzde diş temizliği ve ağız sağlığı için kullandığımız diş fırçaları ve macunları dişlerin korunmasını ve temizliğini sağlamaktadırlar. Özellikle de diş macunları içerdikleri sodyum bikarbonat ile diş üzerindeki tortuları temizleyerek, dişlerin aşınmasını, delinmesini ve çürümesini önlemektedirler. Ancak yüzlerce yıl önce diş fırçalarının ve macunlarının bulunmadığı zamanlarda da diş sağlığı ve bakımı insanlar için büyük önem taşımakta idi. Bu nedenle de doğal ve kendinden macunlu misvaklar devreye girmekte idi.

2-Diş Eti Hastalıkları İçin: Batı dünyasında bilinmeyen ve duyulduğunda oldukça geri kalmış ve gerici bir çağrışım yapsa da tıp bilimi, misvak hakkında araştırmalar yapmaktadır. Yapılan pek çok araştırmaya göre de misvakın diş hastalıklarına önemli etkileri olduğu anlaşılmıştır. Özellikle de ağız içi bakterileri yok eden misvak diş eti hastalıklarının tedavisinde önemli bir yere sahiptir.

3-Diş Taşı ve Ağız Kokuları: Düzenli olarak kullanılması ile misvakın diş taşı ve diş lekelerini, sararmalarını önlediği bilinmektedir. Ayrıca ağızdaki kötü kokuları da önleyen misvak, ağızda hoş bir koku ve tat bırakmaktadır.

4-Ağız Kuruluğu: Her gün kullanılan misvak, salgılanan tükürük miktarını da arttırmaktadır. Bu sayede de ağız kuruluğu yani kserostemi rahatsızlığına iyi gelmektedir.

5-Misvak Özündeki Nane: Misvak üzerinde yapılan araştırmalar ve çalışmalar neticesinde misvak’ın özünde özel bir nane olduğu belirlenmiştir. Normal nanelerin diş ve ağız içerisindeki bakterilerin sadece % 3,6’sını öldürdüğü görülürken misvak nanesinin diş ve ağız bakterilerinin % 60’ını yok ettiği görülmektedir. Misvak’ın ağız içine gaz halinde antibiyotik vermesi ile de özellikle periodontal bakterileri yok ettiği belirlenmiştir. Antibakteriyel özelliği sayesinde pek çok diş fırçası ve macunundan daha etkili sonuçlar sağlamaktadır.

Çok çok eski yıllardan bu yana diş ve ağız sağlığı için kullanılan misvak’ın faydaları uzun araştırmalar sonucunda kabul edilmiştir. Siz de misvak’ın faydaları ile ilgili olarak sitemizin hangi içecekler faydalı linkinden gerekli yardım ve bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir