Örgü Kravat Yapımı

Modayı takip etmek her zaman mümkün olmayabilir. Bunun başlıca nedenlerinden biri “moda” renk ve modeller adı altında satılan kıyafetlerin muadillerine göre oldukça pahalı olmasıdır. Yılın modasını takip edememenin bir başka sebebi ise mevcut moda ürün skalasının tarzınız çok uzağında kalmasıdır.

Eğer hemen herkesin üzerinde olan renk ve modellerdeki kıyafetler yerine alışılmışın dışına çıkıp tarz yaratmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre. Dilerseniz hemen malzeme listemize geçelim:

malzemeler

1)Üç numara örgü şişi ( ne daha kalınını, ne de daha incesini tercih edin. )
2)Mümkün olan en ince örgü yünü.
3)Yün ile aynı renkte, örgü dikmeye uygun dikiş ipliği.
4)Örgü dikmeye uygun dikiş iğnesi.
Öncelikle malzemeleri nerelerden temin edebileceğiniz konusunda ve malzeme özellikleri hakkında temel bilgiler vererek başlayalım.

Örgü yününü herhangi bir tuhafiyeden temin edebileceğiniz gibi İstanbul ilinde ikamet ediyorsanız bir hafta sonu vakit ayırıp Mahmutpaşa semtindeki Tarihi Kürkçü Han’a gitmenizi tavsiye ederiz. Zira yakınlarınızda olan dükkanlarda bulabileceğiniz renkler sizin zevkinize uygun olmayabilir. Tavsiyemiz hemen hemen tüm renkteki kıyafetlerle kullanılabilecek olan siyah ve bordo tonlarını tercih etmeniz yönündedir. Ayrıca yünü satın alırken mümkünse pamuklaşma yapmayanını tercih etmelisiniz.

örgü modelleri

Kravatımızı öreceğimiz yünü ve örgü şişini tedarik etti isek öreceğimiz kravatın modeline kara vermenin vakti nihayet geldi. Dikkat ederseniz desen değil de model kelimesini kullandık. Çünkü biz bu kravatı örerken zigzag şeklinde marjinal bir model ortaya çıkardık. Fakat siz daha iddiasız bir model deneyebilirsiniz. Desen olarak mutlaka tercihinizi az delikli desenlerden yana kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede kravatınız daha şık bir biçimde kendini sergileyecektir.

 

örgü modelleri

Modele karar verip, örgüyü bitirdikten sonra sırada kravatın arka kısmında bulunan ve uzantısını derli toplu tutmaya yarayan kuşağa geldi. Bu kuşağı yine mevcut yünümüzü örerek oluşturabileceğimiz gibi farklı renkte bir kurdeleden keserek de elde edebiliriz.

Eğer söz konusu dikim işlemini tamamladıysak kravatımızı ütüleyip kullanıma hazır bir halde elbise dolabımıza asabilir ya da yakınlarımızdan birine hediye edebiliriz.

 

hobi çalışmaları

One thought to “Örgü Kravat Yapımı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir