Photoshopta Göz Rengi Değiştirme

Bu derste photoshopta göz renginin nasıl değiştirildiğini anlatacağız. Böylelikle göz rengini istediğiniz herhangi bir renkle değiştirebileceksiniz. Öncelikle bu uygulamanın Photoshop CS5’te yapıldığını belirtelim, büyük ihtimalle önceki sürümlerde de yapılabilir. Evet, hazırsak başlıyoruz. Devam edelim >>

photoshopta göz rengi

 

 

Göz resmini açıyoruz, resim kaliteli ve büyük olursa bizim için daha iyi olur. Rahat çalışırsınız. Daha iyi sonuç almak için mavi veya yeşil renklerde çalışın, iris renginde detaylar fazla olmalı.

 

 

 

photoshopta göz rengi

 

Pen tool yardımıyla gözün renkli kısmını seçiyoruz. Seçimi bitirdikten sonra sağ tıklayıp “choose selection” seçeneğini işaretleyip OK diyoruz. Yaptığımız seçim kayan noktalar ile gösterilecektir. Sonra Ctrl + J veya duplicate layer yapıyoruz. Ardından Ctrl + D ile deselect yapıyoruz. Bu işlem sonrasında kayan noktalar kaybolacaktır.

 

 

 

photoshopta göz rengi

 

Menülerden layer > New Adjustment Layer > Hue/Saturation giriyoruz. Renk seçimi kısmında çubuğu kaydırarak değiştirmek istediğimiz rengi belirliyoruz. Diğer kısımların da rengi değişecek fakat bunu birazdan düzelteceğiz. Görüntü istediğimiz gibi “renkli” değil biraz daha renklendirmek için saturation değerini arttırıyoruz.

 

 

 

photoshopta göz rengi

 

İstediğimiz rengi elde ettik artık bunu kaydedebiliriz. Sadece seçimimize yaptığımız renk değişikliğini kaydedeceğiz. Bunun için Ctrl+E yapıyoruz. Bu, katmanları birleştirecek ve renk değişikliği sadece göze uygulanacaktır.

 

 

 

 

photoshopta göz rengi

 

 

Ve sonuç. İstenmeyen noktalar varsa clone tool yardımıyla bunları giderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir