Photoshopta Kelime Desenli Resim Yapımı

Fotoğraflarınıza farklı bir görüntü vermek istiyorsanız photoshopta bu tarz değişik bir çalışma hoşunuza gidebilir. Yapıma başlamak için devam edelim.

 

 

 

kelime desenli resim

 

 

 

Önce yeni bir döküman oluşturuyoruz. 1000 x 1000 pixel boyutlarında ve arkaplanı siyah olarak ayarlıyoruz. Diğer ayarları değiştirmeyelim.

 

 

 

 

 

 

 

kelime desenli resim

 

 

 

Horizantal Type tool’u seçiyoruz ve arkaplanın tamamını yazıyla dolduruyoruz. Yazıları büyük harflerle yazalım. Yazı tek katmanlı olmalı.

 

 

 

kelime desenli resim

 

 

 

Menülerden Edit > Transform > Rotate girip çalışmamızı 45 derecelik açıyla döndürüyoruz.

 

 

 

kelime desenli resim

 

 

 

File > open girerek resmimizi açıyoruz ve yazının üzerine kopyalıyoruz. Katmanlar bölümünde resim yazının üzerine ayrı bir katman olarak eklenecektir. Resmin çalışmamızdaki yerleşimini ayarlıyoruz.

 

 

kelime desenli resim

 

 

 

Sağ taraftaki katmanlardan yazımızın olduğu katmana Ctrl tuşu ile birlikte tıkalayarak seçiyoruz. Ctrl+Shift+I yaparak seçimi ters çeviriyoruz. Seçimimiz aktif durumdayken fotoğrafın olduğu katmana tıklayıp delete diyoruz. Ctrl + D yaparak seçimimizi iptal ediyoruz.

 

 

kelime desenli resim

 

 

Image > Adjustments > Brightness/Contrast giriyoruz ve resimdeki gibi ayarlıyoruz.

 

 

 

kelime desenli resim

 

 

Deseni ortaya çıkardık. Dilerseniz bu aşamadan sonra yazı yazı ekleyerek görüntüyü zenginleştirebilir, afiş havası verebilirsiniz. Yazıyı döndürmek için Edit > Transform > Rotate giriyoruz buradan dilediğiniz açıda döndürebilirsiniz. Yazı tipi olarak Arial, boyut olarak 55px ayarlayabilirsiniz.

2 thoughts to “Photoshopta Kelime Desenli Resim Yapımı”

  1. “Sağ taraftaki katmanlardan yazımızın olduğu katmana Ctrl tuşu ile birlikte tıkalayarak seçiyoruz. Ctrl+Shift+I yaparak seçimi ters çeviriyoruz. Seçimimiz aktif durumdayken fotoğrafın olduğu katmana tıklayıp delete diyoruz. Ctrl + D yaparak seçimimizi iptal ediyoruz.”

    Bu adım çok zor anlaşılır olmuş hocam bende Ctrl Shift I tuşları bir işe yaramıyor, biraz daha düzgün anlatım lütfen..

  2. cs5te çalışıyor.önceki sürümlerde çalışmıyor olabilir. Ctrl Shift I yerine menülerden select – inverse yaptığınızda da seçimi ters çevirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir