Photoshopta Sis Efekti Yapımı

Bu yazıda Photoshop’ta resimlere sis efekti vermeyi öğreneceğiz. Çalışamızda resmimize sis efekti verdik ve bir de figür ekledik. Siz de buradakini kullanabileceğiniz gibi dilediğiniz başka bir figür kullanabilirsiniz.

Figür

Diğer aşamalara geçmek için devam edelim.

photoshopta sis efekti

 

 

 

Sis efekti vereceğimiz fotoğrafı açıyoruz.

 

 

 

 

photoshopta sis efekti

 

Efektimizi birkaç katman kullanarak oluşturacağız. Önce yeni bir katman oluşturalım ve bunu beyaz renk ile dolduralım ve opacity değerini %95 yapalım. Ardından bu katman için mask oluşturmamız gerekiyor. Select > Load Selection ile katmanımızı seçelim ve Layer > Layer Mask > Reveal All ile katmanımız için maske oluşturalım. Bunları yaptıktan sonra Ctrl + D ile seçimimizi iptal ediyoruz. Gradient Tool’u açalım ve katmanı linear black and white gradient ile dolduralım. Bu görüntüyü elde ettik.

 

 

 

photoshopta sis efekti

 

 

Eraser tool’u seçiyoruz (Soft Brush, Size: 100px, Opacity: 20%) ve gösterilen kısımları boyuyoruz.

 

 

 

 

 

photoshopta sis efekti

 

 

Şimdi sıra efektimize gerçekçi hava vermeye geldi. D’ye basarak foreground ve background renklerini siyah ve beyaz olarak ayarlıyoruz. Yeni bir katman oluşturup Filter > Render > Clouds diyoruz. Filtreyi uyguladıktan sonra layer mode: screen ve opacity değerini %40 yapıyoruz.

 

 

 

photoshopta sis efekti

 

 

 

Figürümüzü resme ekliyoruz. Edit > Free Transform ile resmin büyüklüğünü resmin içine sığacak şekilde ayarlayalım.

 

 

 

 

photoshopta sis efekti

 

 

Layer > Duplicate Layer ile figürümüzün olduğu katmanı çoğaltıyoruz. Alt katmandaki figürün sol tarafındaki göze tıklayarak yok ediyoruz. Tekrar üstteki çoğalttığımız katmana geliyoruz. Bu katmanın blending mode’unu screen yapıyoruz. Select > Load Selection ile katmanı seçiyoruz. Layer > Layer Mask > Reveal All yaparak katman için maske oluşturuyoruz. Ctrl + D ile seçimi iptal ediyoruz. Brush tool’u seçiyoruz (opacity: %45) ve arkaplanı siyah ile boyuyoruz.

 

 

photoshopta sis efekti

 

 

Biraz önce yok ettiğimiz katmanın sol tarafındaki göze tıklayarak görünmezliğini kaldırıyoruz. Ardından bu katmanı Select > Load Selection ile seçiyoruz. Layer > Layer Mask > Reveal All yaparak bu katman için maske oluşturuyoruz. Ctrl + D ile seçimi iptal ediyoruz. Brush tool’u seçiyoruz (opacity: %61)ve arkaplanı tekrar siyah ile boyuyoruz. Son olarak katmanın opacity değerini %34 yapıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir