Polikarbonat Su Damacanasından Kuş Yemliği Yapımı

Evinizdeki bayat ekmekleri çöpe atacağınıza, o ekmeklerle sokağınızda yaşayan kuşları besleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Düşünsenize pencerenin kenarına günün her saati gelen kuşlar ve onların cıvıl cıvıl ötüşmeleri… Ne güzel olur o pencerenin kenarına oturup o cıvıltıları dinlemesi…

Eğer sizde bizim gibi düşünüyorsanız ve pencerelerinizde hırsızlık olaylarına karşı önlem almak amaçlı yapılan korkuluklar varsa, şimdi kolları sıvama zamanı! Hemen ihtiyacımız olan malzemelere geçelim:

Polikarbonat Su Damacanasından Kuş Yemliği Yapımında Kullanılacak Malzemeler:
1)19 litrelik polikarbonat su şişesi
2)Maket Bıçağı

Evet gördüğünüz gibi listemiz oldukça az sayıda malzemeden meydana geliyor. Üstelik ikisi de hemen hemen her evde bulunan gereçler.

Yemliğimizin yapımına geçmeden evvel malzeme tedariki konusunda birkaç hususa değinelim. Polikarbonat şişeler belli bir zaman sonra aşınmadan dolayı çatlayacağı için su satan firmalar bu ürünlerin bir kısmını hurdaya çıkarırlar. Tek kuruş para vermeden ( ya da cüzi bir miktar ödeme yaparak ) tek tarafı çatlak bir polikarbonat şişe edinebilir veya evimizde bir kaza sonucu yara almış bir şişe varsa onu kullanabiliriz. Maket bıçağını da tahmin ettiğiniz üzere herhangi bir kırtasiyeden edinebiliriz.

Malzeme temini gerçekleştirdikten sonra, evvela polikarbonat su şişemizi sert bir zemine yatırıyoruz. Maket bıçağı ile çalışacağımız için mutlaka kaymaz bir zemin olması gerekiyor.

Ardından maket bıçağı ile varsa çatlak kısmı atılacak şekilde polikarbonat şişenin toplam boyutunun üçte biri kadar kısmını enine kesip çıkartıyoruz.

basit proje örnekleri

Son olarak her iki tabanına korkuluklarımızın borusu geçecek şekilde karşılıklı iki delik açıyoruz.

Belki bugüne kadar yapımını anlattığımız en basit gereç olacak ama yemliğimizin hazır olduğunu söyleyebiliriz 🙂

Uygun bir şekilde penceremizin dış kısmına monte ettiğimiz yemliğimize artık bayat ekmeklerimizi koyabiliriz.
Küçük bir tavsiyede bulunm

ak gerekirse, bayat ekmeklerinizi hafif nemlendirerek yemliğinize koymanızı öneririz. Bu şekilde hem kuşların su ihtiyacı da giderecek hem de koyduğunuz ekmeği daha kolay yemelerini sağlayacaksınız.
Şimdi ise sırada kuşların o ruh dinlendirici ötüşlerini dinlemek var. Keyfini çıkarmaktan kendinizi alıkoymayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir