Pratik Mısır Pilavı Nasıl Yapılır?

Pratik kısır pilavı hanımların günlerde misafirleri için hazırlayabileceği sevimli bir ikramdır. Yapımı kolaydır. Görünüşü de çok sevimlidir. Bu ikram ile herkes sizden tarif almak isteyecektir.

Bulguru su ile ıslatıp hava almamasını sağlayın. Soğanları ve kahuçları küp küp doğrayıp kavuruyoruz. Soğan ve havuç kavrulurken üzerine biraz su ekleyelim. 2-3 dakika kavurduktan sonra ateşten alalım. Bu arada hemen maydanoz ve taze soğanı kıyıyoruz.Yumuşayan bulguru soğan ve havuç ile harmanlıyoruz. Yeşillikleri de ilave edip harmanlamaya devam ediyoruz. Tuz ve baharatları ekliyoruz. Hazırladığımız pilavı kıvırcık marul yapraklarının içine döküyoruz. İsteğe göre limon ve maydanoz ile süsleyebilirsiniz.

One thought to “Pratik Mısır Pilavı Nasıl Yapılır?”

  1. sevgili admin pratik tarifleriniz şaşırtıcı nitelikte yaratıcı,evde bulunabilen eşyaların eskiyince değerlenmesi niteliğinde çok hoş 🙂 ayrıca hanımların yemek merakını da unutmamışsınız :)) bu tarifte Mısır mı Kısır mı demek istediniz anlamadım :)) düzenleme için kardeşinizden filan yardım alın isterseniz :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir