Pro Tools Kullanımı

Bilgisayar ortamında kayıt yapabileceğiniz programlardan biri olan Pro Tools yazılımı ilk etapta karmaşık arayüzüyle kafanızı karıştırabilir. Ancak bazı temel özelliklerini öğrendikten sonra kullanımına rahatlıkla alışabilir ve kayıtlarınızı yapabilirsiniz. Bu yazıda Pro tools’ta vokal kaydı, gitar kaydı ve midi klavyeden kayıt alma gibi temel özellikleri öğrenebilirsiniz. Burada anlatılanlar basit düzeyde bilgiler olmasına rağmen pro tools programını kullanmaya yeni başlayan biriyseniz oldukça işinize yarayacak ve sizi zaman kaybından kurtaracaktır.

Pro Tools’ta Vokal Kaydı Almak

pro tools

1) Açılışta karşımıza çıkan seçeneklerden create blank session diyoruz.  Menülerden track – new tıklıyoruz, ardından audio track seçeneğini işaretliyoruz.
2) Mix penceresini açıyoruz. Input seçeneği In 1 (Mono) olmalıdır.
3) Sol tarafta audio track’in record düğmesine basıyoruz. Bastığınızda record ışığı yanıp sönecektir.
4) Vokal kanalı kayda hazır. Tek yapmanız gereken yukarıdaki record butonuna basmak.

Pro Tools’ta Gitar Kaydı Almak

1) Yukarıdaki aşamalardan 1.sini yapıyoruz.
2) Mix penceresini açıyoruz. Input seçeneği In 2 (Mono) olmalıdır.
3) Diğer aşamaları yine yukarıdaki gibi yapıyoruz.

Mikrofonun sesini kontrol edin. Ses gelmiyorsa mikrofonun, ses kartının bağlantılarını, sesin açık olup olmadığını, condenser mikrofon kullanıyorsanız (+48V) phantom power’ın açık olduğunu kontrol edin.

Fark ettiğiniz gibi gitar ve vokal kaydı alma aşamaları birbirine çok benziyor. Birkaç deneme sonrasında kolaylıkla yapabileceğiniz şeylerdir. Gitar ve vokali aynı anda kayıt almak istiyorsanız -yani çalıp söyleyecekseniz- ikisi için ayrı audio kanalları açıp bu kanalların record butonlarını aktif hale getirmeniz gerekiyor.

Burada akustik kayıtlarla ilgili küçük bir şeyi belirtelim. Akustik kayıtların kalitesini arttırmak ve yankı vb. istenmeyen sesleri engellemek için akustik düzenleme gereklidir. Bununla ilgili olarak bass trap yapımı yazımıza bakabilirsiniz.

Pro Tools’ta Midi Klavye Kullanımı

Pro tools’ta Midi klavye kullanarak kayıt almak da çok basittir.  Yapmanız gerekenler;

structure essential

1) Track – New – instrument track seçeneğini işaretleyip create diyoruz.
2) Mix penceresini açıyoruz. Inserts A-C tıklayıp plugin – instrument – Structure essential (mono) tıklıyoruz. Karşımıza structure essential plugini çıkacak. Buradan istediğimiz bir enstrümanı seçiyoruz ve klavyeden sesin çıkıp çıkmadığını kontrol ediyoruz. Ses alamıyorsanız klavyenin usb bağlantısını ve driverlarının doğru yüklenip yüklenmediğini kontrol edin.
3) Enstrümanımızı seçtik sıra kayıt aşamasına geldi. Sol taraftan instrument track’in record tuşunu basıyoruz. Klavyemiz kayıt için hazır, üstteki record tuşuna basarak kaydı başlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir