Su kaçağı var su kaçağı tamiri ve merak edilenler

Su kaçakları iki farklı türden karşımıza çıkmakta ve yeni teknoloji ile çözüm bulunmaktadır.

Birincisi temiz su borusunda olan kaçaklar Temiz su kaçaklarının tespiti ve tamirinin maliyeti düşük olmasına karşın kaçak eğer eski tip binalarda veya demir borularda meydana geliyorsa boru çürümüş olacağı için tesisatın komple yenilenmesi gerekiyor. Bu da ekstra işçilik gerektiriyor.

Cihazla Su Kaçak bulma işleminde teknolojinin en son sistemiyle profesyonellik birleştiği takdirde Su kaçak bulma ekonomik olarak ve en az maliyetle gerçekleştirilebilir. Yani bu bağlamda tesisatın yenilenmesi gerekmez. Teknolojinin imkanlarından faydalanılması gerekir.

Kameralı görüntüleme cihazlarıyla yapılan su kaçağı tespiti yönteminde yapıyı kırmaya gerek kalmadan yüzeysel akustik cihazla su kaçağı yapan bölge tespit ediliyor.  Bu tespit esnasında ise suyun sızıntısına göre cihazlar kullanılıyor.

Su kaçağı tamiri

Bilinen en eski yöntem gözlem yöntemi ile “kırmadan su kaçağı tespiti” olmasına rağmen kaçağın temiz sudan mı yoksa pis yani atık sudan mı olduğu bu yöntemle kolaylıkla anlaşılmıyor.

Su kaçağı tespiti için en etkili yöntemlerden biri termal kamera ile su kaçağı bulma.  Bu yöntemde ısıya duyarlı bir kamera yardımıyla gözle görünmeyen çatlaklardan meydana gelen kaçaklar tespit edildiği için noktasal tespitler yapılabiliyor.

Su sızıntısı tespiti nasıl yapılır bulunur?

Alt komşuda su damlacıklarının sürekli oluşması, temiz su kaçağının belirtisi olup akustik yer dinleme cihazı ve test pompalarıyla su kaçağı kısa sürede bulunuyor.

“Pis su kaçakları” ise gider borularında oluşan su kaçakları oluyor.  Bu kaçaklarda da sorunlu yer pimaş içi gözlem kameraları ile tespit ediliyor. Bunlar olmadan deneme yanılma yolu ile tespite çalışma konut sahibi için külfetli olabiliyor.

Su kaçağını tespit eden 3. Yöntem ise Akustik Dinleme Cihazı ile yapılan su kaçağı tespiti oluyor.  Bu yöntemde gelişmiş bir kulaklık ile hassas dinleme mikrofonu ve bilgisayarlı bir sistem bulunuyor. Bu yöntemde su kaçağı olduğu düşünülen noktada dinleme yapılarak kaçak olan nokta ya da noktalar tespit ediliyor. Su kaçağı hizmeti veren piyasada çeşitli firmalar var. Bunlar arasında tecrübeyi vizyon edinmiş tesisat firmamız GÜNCEL TESİSAT su kaçağı sektöründe güler yüzlü personeli ile hizmet vermektedir. 0532 316 93 12 594 64 54

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir