Webcam İle Ev Alarm Sistemi Oluşturma

Bilgisayarınızın webcamini kullanarak ek donanıma ihtiyaç duymadan eviniz için basit kullanışlı bir alarm sistemi oluşturabilirsiniz. Burada WebCam Looker programını kullanacağız. Kurduktan sonra program webcamde herhangi bir hareketlilik olduğunda çektiği fotoğrafı e-posta adresinize gönderiyor. Uygulamamız gereken adımlar şöyle:

 

webcam alarm

 

 

WebCam Looker programını yüklüyoruz. Buradan son versiyonunu indirebilirsiniz. Web kameramızın driverlarının yüklenip yüklenmediğini kontrol ediyoruz. Web kameramızı taktıktan sonra programı açtığımızda web kamerasının izlediği ortamı görüyoruz.

 

 

 

 

 

webcam alarm

 

 

 

Settings kısmına girelim. Buradan çekilen resimlerin hangi klasöre kaydedileceğini seçtikten sonra resimlerin e-posta olarak gönderilmesi için Use Motion Detector seçeneğini işaretliyoruz.

 

 

 

 

 

webcam alarm

 

 

 

Detector Settings’e tıklıyoruz. Buradan Destinations’u seçiyoruz. e-mail, web, ftp ve local network seçenekleri mevcut. Add New Destination diyoruz.

 

 

 

 

 

webcam alarm

 

 

Listeden Send e-mail seçeneğini seçiyoruz. Buradaki ayarları e-posta sunucusunun SMTP ayarlarına göre yapıyoruz. Ayarları kaydettikten sonra işlemimizi tamamlıyoruz. Evimiz için kurduğumuz güvenlik sistemi hazır. Artık evden çıkarken yapmanız gereken tek şey bilgisayarınızı açık bırakmak ve dışarda e-postanızı kontrol etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir