Yabancı Bir Ünlü İle Röportaj Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Değişen iletişim teknolojileri ve küreselleşen dünya sayesinde artık birilerine ulaşmak eskisinden olduğundan çok daha kolay. Gazeteler, dergiler, internet siteleri sevilen biri ile röportaj yapıp dikkatleri üzerine çekmek için yarış halinde. Dünyanın diğer ucundan çıkıp evrensel bir değer haline gelen onlarca kişi içerisinden biriyle iletişime geçip onunla ilgili özel soruların yanıtlarını öğrenebilmek herkes tarafından arzu edilecek bir durum. Peki, böyle bir fırsat elde edildiğinde röportajlar hazırlanırken nelere dikkat edilmeli?

Röportaj Yapılacak Kişilere Ulaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Birçok farklı ülkeden halka hatta dünyaya mal olmuş insanlara ulaşmak artık eskisinden daha mümkün. Geniş sosyal medya ağı sayesinde sanatçıların menajerlerine hatta kendilerine bile ulaşmak artık hayal değil. Twitter, İntagram ve Facebook gibi milyonlarca kişi tarafından kullanılan iletişim araçları ile Türkiye’den; meşhur olmuş İngiliz, Amerikan, İspanyol veya İtalyan yıldızlara ulaşmak yalnızca bir internet servisi ile sağlanabiliyor. İstenirse dünyanın bir diğer ucunda bulunan Çin’e bile bu yolla ulaşılabilir. Ünlü ile iletişime geçilme aşamasında en önemli engel dil problemi. Çoğunlukla İngilizce bilindiği kabul edilecek olursa belki bir İngiliz ya da Amerikan sanatçı ile iletişim kurmak zor olmayacaktır. Ancak ya İspanyolca veya İtalyanca tercüme sorunu nasıl çözümlenebilir?

Dil Problemi Nasıl Çözülür?

Röportaj yapılacak kişi ile iletişime geçilmesinin ardından düşünülmesi gereken ilk konu seçtiğiniz ünlünün konuştuğu dil ile kendi diliniz arasındaki tercüme sorununu çözmek olmalı. Yalnızca İngilizce bilmek her zaman konunun çözümü olmayabilir. Bunun için izlenecek yol öncelikle seçilen dil konusunda uzmanlaşmış kişilerden yardım almak olmalı. Örneğin ünlü Kore filmleri ve dizileri sayesinde birçok Koreli oyuncu genç neslin merceği altında bulunuyor. Peki, Koreli bir ünlü ile röportaj yapmak için İngilizce bilmek yeterli olabilir mi? Elbette olmaz. Bunun için profesyonel tercüme büroları aracılığıyla Korece tercüme konusunda yardım sağlamak mümkün olabilir.  Röportaj için hazırlanacak sorular ve hatta röportaj sürecinde bu tür profesyonel bir yardımın büyük desteği olacaktır.

Röportaj Yapılırken Ve Yayınlanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tercüme sorunu çözüldükten sonra yapılan röportajın uygun bir dille yazılarak yayınlanması da büyük önem taşımakta. Ancak bu yolla yüzbinlerce, belki de milyonlarca insan tarafından takip edilmekte olan bir ünlü ile ilgili açıklama ve bilgiler en doğru şekilde yansıtılabilir. Bu aşamada da çeviri konusunda uzman kişilerle çalışmak önem taşımaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir